دوشنبه ۴ تير ۱۴۰۳ - 24 Jun 2024
تاریخ انتشار :
جمعه ۳۱ تير ۱۴۰۱ / ۱۱:۳۳
کد مطلب: 59471
۱
یاسین نجفی زادگان

زبان بدن و روابط همسران

نقش زبان بدن در افزایش یا کاهش تعارض بین زوجین
زبان بدن و روابط همسران
 به گزارش میگنا  یاسین نجفی زادگان دکتری تخصصی روانشناسی در یادداشتی از اهمیت زبان بدن و ضرورت آموزش آن نوشت : تعارض جزئی از رابطه صمیمی بین زوجین است . وقتی دو نفر با افکار و احساس متفاوت با هم به مدت طولانی زندگی می‌کنند، اختلاف نظرهایی وجود خواهد داشت که کاملا طبیعی است ؛ فقط نحوه مواجه شدن با آن، اهمیت دارد.
به دلیل نزدیکی و صمیمیت همسران، تعارض بین آنها بیشتر از هر رابطه دیگری دیده می‌شود که باید با احترام متقابل و گفتگو در شرایط مناسب و بدون تحقیر و سرزنش مدیریت شود.
هنگامی که با همسرتان صحبت می‌کنید، فقط بخش کوچکی از پیام شما با کلماتی که می‌گویید به او منتقل می‌شود. بخش بزرگتری از این پیام توسط زبان بدن شما انتقال پیدا می‌کند که نباید نادیده گرفته شود.
پیامی که شما قصد انتقال آن را دارید، همان پیامی نیست که توسط همسرتان درک و دریافت می‌شود و همین موضوع زمینه‌ساز برداشت اشتباه و ایجاد سوءتفاهم می‌گردد. عدم تطابق بین کلام شما و نشانه‌های غیرکلامی‌تان، موجب بی‌اعتمادی و سردرگمی همسرتان می‌شود. ممکن است او فکر کند که به حرفهایش توجه نمی‌کنید یا اهمیتی برایش قائل نیستید.
شاید برایتان پیش آمده باشد که حرفی را بزنید بدون اینکه منظور بدی داشته باشید و همسرتان بسیار ناراحت شده باشد.
زبان بدن، بسیار پیچیده است و احساسات عمیقی از درون شما را نشان می‌دهد؛ درواقع غریزی و ناخودآگاه است. حتی سکوت شما، برای همسرتان حاوی پیام است. پس برای جلوگیری از برداشت اشتباه طرف مقابل و آسیب رابطه ، بهتر است با زبان بدن بیشتر آشنا شوید.
 
زبان بدن  (body language) چیست؟
زبان بدن شامل حرکات بدن و صورت و نشانه‌های غیرکلامی است که نقش مهمی در گفتگو دارد.  بیش از 60 درصد پیام شما در یک ارتباط، با زبان بدن منتقل می‌شود؛ به همین دلیل زبان بدن مهمتر از کلماتی است که گفته می‌شوند.
مواردی که به عنوان زبان بدن شناخته می‌شوند:

    حرکات سر مثل تکان دادن یا خم یا کج کردن سر
    حالت چهره که نشان دهنده بیشترین احساسات است
    حالت کلی بدن شامل طرز نشستن، راه رفتن و ایستادن که می‌تواند دوستانه و باز باشد یا حس بدی را به طرف مقابل منتقل کند.
    حالت ابرو مانند اخم کردن یا بالا رفتن ابرو به دلیل تعجب
    حالت دستها مثل درهم گره کردن آنها، حرکت دادن، مشت کردن و اشاره کردن که در فرهنگهای مختلف، مفاهیم متفاوتی دارد.
    گذاشتن دست روی شانه یا پشت طرف مقابل یا لمس کردن دستان او
    حالت لب و دهان مثل لبخند زدن که تمایل به ادامه ارتباط را نشان می‌دهد، پوزخند زدن که به معنی طعنه و کنایه است. جویدن لب نشان دهنده ناامنی، نگرانی و اضطراب است و سایر حالات مانند دهن کجی کردن یا پوشاندن دهان هنگام خندیدن
    لحن حرف زدن، زیر و بمی صدا، سرعت و قدرت حرف زدن که می‌تواند نشانه اعتماد‌به نفس ، عصبانیت، اشتیاق، خشم، تسلط یا طعنه باشد.
    تماس چشمی که در ایجاد صمیمیت بسیار مهم است. کسانی که عاشق یکدیگر هستند ، هنگام حرف زدن به چشمان هم نگاه می‌کنند. اگر زمانی که همسرتان صحبت می‌کند به او نگاه نکنید و مثلا مشغول کار با گوشی باشید حس عدم علاقه و توجه را به او القا می‌کنید. همچنین عدم تماس چشمی می‌تواند به پنهان کاری یا مخالفت تعبیر شود.
    پلک زدن سریع می‌تواند ناراحتی یا تنش فرد را نشان دهد.
    کوبیدن روی میز یا ضربه زدن با پا
    ضربه زدن با انگشت، تنش و بی‌صبری و بی‌قراری را نشان می‌دهد.
    دست به سینه بودن یا بسته بودن بازو یا انداختن پا روی پا که می‌تواند نشان دهنده عدم صمیمیت، تمایل به حفظ حریم یا حالت دفاعی باشد.
    خم شدن به جلو
    حالت صاف و محکم بدن یا شل و وارفته بودن

 
نقش زبان بدن در انتقال پیام:

    تکرار و تقویت پیام کلامی
    افشا کننده تناقض و عدم حقیقت
    جایگزین کلام
    تکمیل کننده پیام کلامی
    تاکید پیام کلامی

 
مواردی در رابطه با زبان بدن که هنگام گفتگو با همسرتان باید مورد توجه قرار دهید:

    عدم توجه به زبان بدن موجب ایجاد یا تشدید مشکلات ارتباطی می‌شود.
    بالا آوردن انگشت اشاره هنگام صحبت با او مفهوم محکوم کردن را تداعی می‌کند و او را در حالت تدافعی قرار می‌دهد.
    هنگام صحبت با همسرتان، به ویژه وقتی در مورد موضوع مهمی حرف می‌زنید، کنارش بنشینید، به چشمانش نگاه کنید و گاهی با حرکات مناسب سر نشان دهید که به حرفهایش اهمیت می‌دهید و تمایل دارید منظورش را متوجه شوید. این کار باعث ایجاد حس امنیت و افزایش صمیمیت می‌شود.
    گوش کردن فعال را یاد بگیرید. اگر متوجه بخشی از صحبت او نشدید، از او بخواهید توضیح بیشتری دهد. تفسیر خود را از حرفها و زبان بدن او بگویید و بپرسید آیا منظورش را درست متوجه شده‌اید یا نه. شاید برداشت شما درست نباشد. در‌این‌صورت جلوی سوءتفاهم گرفته می‌شود.
    به حریم شخصی یکدیگر احترام بگذارید.
    سعی کنید درمورد زبان بدن آموزش ببینید تا هم متوجه احساسات و خواسته‌های همسرتان شوید و هم خودتان هنگام حرف زدن طوری رفتار نکنید که باعث تعبیر اشتباه او شود.
    با وجود آموزش دیدن، همچنان ممکن است ناخواسته پیامهای غیرکلامی را منتقل کنید. این به دلیل ماهیت ناخودآگاه زبان بدن است و نمی توان در هر شرایطی همه رفتارها را کنترل کرد؛ اما می‌توانید تلاش کنید تا پیامهای منفی کمتری بفرستید و از ایجاد دلخوریهای جدید جلوگیری کنید.
    زبان بدن در مردان و زنان گاهی متفاوت است. این تفاوت ناشی از تفاوتهای ساختاری و فیزیولوژیکی زن و مرد و همچنین تاثیر جامعه، فرهنگ و الگوهای تربیتی است که برخی رفتارها را در یک جنسیت تقویت و در دیگری سرکوب می‌کنند. پس تلاش کنید تفاوت زبان بدن همسرتان را درک کنید.
 
سعی کنید علاقه و احترام واقعی را نسبت به همسرتان در درون خود تقویت کنید. در شرایط سخت که کمترین کنترل را روی زبان بدنتان خواهید داشت، این احساسات عمیق درون شماست که به شکل حرکات بدن تجلی پیدا می‌کند. پس چه بهتر که درونتان لبریز از عشق و آرامش و احترام باشد. 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

زخم‌کاری روان‌شناس‌نما‌ها به کودکان
احساس حرکت حشره روی بدن نشانه ابتلا به این بیماری است
بحث سیاسی در خانواده هیچ برنده‌ای ندارد
چرا برخی از زنان جذب ویژگی‌های شخصیتی تاریک مردان می‌شوند؟
ازدواج روانشناس با درمان‌جو در طول مدت مشاوره تخلف است
آیا در مغز میکروب وجود دارد یا نه؟
نکات مهمی که هنگام مصرف داروهای روانپزشکی به شما نمی‌گویند!
بوتاکس، روشی کم‌هزینه اما اعتیادآور برای زیبایی
چاقوی روانشناسی  بر پیکره فیلم غریزه مادران؛ اثری به سبک هیچکاک
نوجوانی پل عبور از کودکی به بزرگسالی
این خوراکی خوشمزه شما را افسرده می‌کند
تاثیر میکروبیوم‌های روده بر تصمیم‌گیری اجتماعی
هیچوقت برای تبدیل شدن به کسی که میخواستین باشین دیر نیست... فقط کافیست اولین قدم را بردارید.