دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - 6 Feb 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ / ۲۳:۱۵
کد مطلب: 60617
۲

رابطه تماشای تلویزیون و رفتارهای بالقوه اعتیادآور

زهرا همراز
رابطه تماشای تلویزیون و رفتارهای بالقوه اعتیادآور
بسیاری از کودکان زمان زیادی را برای تماشای تلویزیون سپری می کنند و این موضوع ممکن است خطرات درازمدتی برای سلامتی آن ها داشته باشد. محققان در این رابطه هشدار می دهند تماشای زیاد تلوزیون در کودکی می تواند زمینه ساز اعتیاد در بزرگسالی شود.
مطالعه جدید تیمی از محققان نیوزیلندی نشان می دهد که تماشای بیش از حد تلویزیون در کودکی خطر ابتلا به اختلالات رفتاری مانند اعتیاد، مصرف سیگار و قمار در آینده را افزایش می دهد. به گفته محققان، این یافته ‌ها می ‌تواند بر سیاست ‌های بهداشت عمومی و توصیه ‌های حرفه‌ ای در مورد محدود کردن زمان تماشای صفحه نمایش توسط کودکان تأثیر بگذارد.
هلنا مک آنالی، استاد دانشگاه اتاگو و از اعضای ارشد این تیم پژوهشی در رابطه با موضوع فوق می ‌گوید: این تحقیقات نشان می‌ دهد که برای برخی افراد، تماشای تلویزیون ممکن است بیان اولیه یک اختلال اعتیاد آور بوده یا ممکن است منجر به اختلالات اعتیادی مرتبط با مواد مخدر و سایر اختلالات مشابه شود.
این تیم پس از ارزیابی داده‌ های حاصل از مطالعه کودکان متولد شده بین سال‌های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۳ به نتایج فوق الذکر رسیدند. هدف آنها ارزیابی رابطه بالقوه تماشای تلویزیون در دوران کودکی با خطر ابتلا به اختلال مصرف مواد مخدر یا در بزرگسالی بود.
بر این اساس اعلام شد افرادی که بیش از حد تلویزیون تماشا می‌ کردند، به احتمال زیاد معیارهای تشخیصی اختلالات مرتبط با مواد مخدر و قمار اختلال را برآورده می ‌کردند.
این موضوع با در نظر گرفتن عوامل دیگری مانند جنسیت کودک، عوامل اجتماعی-اقتصادی و آزمایش نتایج برای خود کنترلی دوران کودکی بود. در کنار سیگار کشیدن و قمار، یافته های این مطالعه ارتباط قوی بین تماشای بیش از حد تلویزیون در دوران نوجوانی و خطر بالای اختلالات مصرف الکل و ماری جوانا را نشان داد.

 تحقیقات قبلی نشان می ‌دهد که صرف زمان زیاد در مقابل تلویزیون می ‌تواند به مشکلات جدی حوزه سلامت و تندرستی افراد بزرگسال منجر شود.
  به گفته نویسندگان این مطالعه، این اولین باری است که ارتباطی بین تماشای تلویزیون و رفتارهای بالقوه اعتیادآور در آینده شناسایی شده است.

 باب هانکاکس، استاد پزشکی پیشگیری و اجتماعی در دانشگاه اوتاگو و محقق اصلی این مطالعه، در تکمیل گفته های همکارش توضیح می ‌دهد که کمپین ‌های مشابهی می ‌تواند برای حمایت از استفاده ایمن از صفحه نمایش استفاده شود.
 توصیه قبلی آکادمی اطفال آمریکا مبنی بر محدودیت میانگین روزانه دو ساعت تماشای صفحه نمایش ممکن است راهنمای معقولی برای پر کردن اوقات فراغت در کودکان و نوجوانان باشد.
شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله بین المللی سلامت روان و اعتیاد (International Journal of Mental Health and Addiction) منتشر شده است.

 
مرجع : سینا پرس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آیا تغییر شخصیت برای انسان امکان پذیر است؟
بیماری کف دست یا دوپویترن چیست؟
نوشیدن آب کلید سلامت روان است
عواقب و بلایی که مقایسه کردن سر کودکان می‌آورد!
مشاغل مناسب افراد درونگرا کدامند؟
افراد مبتلا به اوتیسم درد را شدیدتر احساس می کنند!
عادات روزانه کارشناسان حوزه شادی
چرا نمی‌توانیم تمرکز کنیم؟
مزایا و معایب زندگی با خانواده همسر
اعتیاد تکنولوژیک؛ گزارشی پیرامون اعتیاد به تلفن همراه,
روان خود را با چه کسی خوب کنیم؟
آیا مادری‌کردن می‌تواند نوعی طغیان باشد؟
ميزان هوش، با توانايى تغيير كردن، اندازه گيرى ميشود. آلبرت انشتين