چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 24 Apr 2024
تاریخ انتشار :
شنبه ۸ مهر ۱۳۹۱ / ۱۰:۳۲
کد مطلب: 14323
۱۲۴
۱۵۰

خانم ها بخوانند: ۲۵علامت يائسگي و راه هاي درمان

خانم ها بخوانند: ۲۵علامت يائسگي و راه هاي درمان
یائسگی در طی مدت 12 ماه پس از آخرین قاعدگی شما ایجاد می شود و یک روند بیولوژیک طبیعی بدن محسوب می گردد و نه یک مشکل بالینی.
هر چند علایم و نشانه های فیزیکی و جسمانی ناشی از یائسگی می توانند خواب تان را مختل نموده و انرژی تان را تحلیل ببرند و در نهایت به صورت غیر مستقیم احساس ناراحتی و اندوه را در شما تقویت نماید ولی این یک روند طبیعی زندگی است که شما می توانید با رعایت توصیه هایی، از عوارض آن بکاهید.

تغییرات هورمونی در دوران یائسگی منجر به ظهور علایم بالینی یائسگی می گردد ولی عقاید غلطی وجود دارند مبنی بر این که تحول دوران یائسگی را عامل تغییرات احساسی فرد می پندارند.

اول از همه باید بدانید که یائسگی به هیچ وجه بدین معنا نیست که پایان زندگی نزدیک شده است چرا که هنوز نیمی از زندگی شما باقی مانده است.
دوماً یائسگی حس زنانه و جنسی شما را خاموش نخواهد کرد. در حقیقت شما ممکن است یکی از هزاران خانمی گردید که نگرانی هایش در مورد بارداری و قاعدگی به پایان رسیده است.  

از همه مهم تر این که یائسگی یک بیماری محسوب نمی شود و اگر علایم شدیدتر یائسگی را دارید نباید از معالجه و بهبود آن ناراحت و بیزار باشید و نباید به یائسگی به چشم یک مشکل یا بیماری نگاه کنید.

معالجات بسیاری برای تخفیف علایم ناراحت کننده ی دوران یائسگی وجود دارند و این معالجات از ایجاد سازگاری هایی در الگوی زندگی تا درمان هورمونی گسترش یافته اند.  

یائسگی به هیچ وجه بدین معنا نیست که پایان زندگی نزدیک شده است چرا که هنوز نیمی از زندگی شما باقی مانده است
علايم يائسگي در ۷۰ درصد زناني که به سن يائسگي نزديک مي شوند، گزارش مي شود. علايمي مانند گرگرفتگي يا عرق شبانه که بر اثر تغييرات هورموني در زنان ايجاد مي شود.

به نوشته «Prevention» تقريباً همه خانم ها در زمان قاعدگي علايم اوليه يائسگي را تجربه مي کنند اين مرحله که ترشح هورمون در آن بسيار متغير است، پري منوپوز نام دارد و در بيشتر زنان در اوايل ۴۰ سالگي رخ مي دهد و تا اواسط دهه ۵۰ ادامه دارد. اما برخي خانم ها تا پايان عمر اين علايم را خواهند داشت.
شايع ترين علامت ها شامل؛ گرگرفتگي، عرق شبانه، نامنظم بودن قاعدگي، از دست دادن ميل جنسي و... است.در اين مطلب به شايع ترين علايم يائسگي و درمان آن اشاره شده است که اميدواريم مفيد واقع شود.


گرگرفتگي و قرمز شدن صورت
تقريباً ۷۵ تا ۸۵ درصد زنان در دوران يائسگي، گرگرفتگي را تجربه مي کنند. در اين حالت حرارت بدن زياد مي شود و صورت و بالاتنه قرمز مي شود. گرگرفتگي واکنش بدن به کاهش ترشح هورمون استروژن است، که با نزديک شدن به سن يائسگي امري طبيعي است. البته برخي زنان اين علايم را تجربه نمي کنند.
گاهي ميزان توليد استروژن به طور تدريجي کاهش پيدا مي کند و در نتيجه ميزان گرگرفتگي کمتر است. اما گاهي نيز تخمدان ها به يک باره توليد استروژن را متوقف مي کند و گرگرفتگي به يک مشکل بزرگ تبديل مي شود.
تعريق شبانه: تعريق شبانه نسبت به گرگرفتگي شديدتر است و نوعي اختلال تعريق به حساب مي آيد که هنگام خواب رخ مي دهد.
بي نظم شدن قاعدگي:بيشتر زنان طي دوران زندگي خود دچار قطع ناگهاني يا بي نظمي قاعدگي مي شوند. اين عارضه علل زيادي دارد اما شايع ترين آن به هم ريختن تعادل هورمون هاست. ممکن است دفعات قاعدگي زياد شود و به جاي هر ۲۸ روز، ۲۴ روزه باشد.بي نظمي قاعدگي در اواسط دهه ۴۰ سالگي عادي تر است. علت اصلي نيز به هم ريختن تعادل هورموني يا کاهش توليد استروژن است.

تغيير در خلق و خو: خلق و خو در زنان يائسه تغيير مي کند. در چنين شرايطي فرد خلقيات ناگهاني و غير قابل کنترلي دارد. نکته اين جاست که اين تغييرات خلقي همانند يک مشکل جسمي قابل درمان است.

خستگي مفرط: پس از درد قاعدگي دومين وشايع ترين علامت يائسگي، خستگي مفرط گزارش شده است. خستگي مفرط در زناني که در سنين يائسگي قرار دارند شايع است و گاه روي زندگي روزمره، روابط فردي و اجتماعي آن ها تاثير مي گذارد. در خستگي مفرط، فرد به طور بي وقفه احساس ضعف، خستگي و کمبود انرژي مي کند.

نازک شدن يا ريزش مو و افزايش موهاي صورت: از آنجا که اين عارضه به کمبود استروژن مربوط است و پياز مو به استروژن نياز دارد، برخي زنان زودتر متوجه اين علايم که آشکارتر است، مي شوند. ريزش مو ممکن است به صورت ناگهاني يا تدريجي همراه با نازک شدن موها رخ دهد.گاهي موها خشک تر و شکننده تر مي شود.

اختلال خواب: بي خوابي دربرخي موارد با يائسگي ارتباط دارد. در اين دوران خواب آرام کمتر مي شود. اين بي خوابي ۵ تا۷ سال قبل از يائسگي تجربه مي شود. اين مشکل نيز به علت تغيير در ترشح هورمون ها ست.

مشکل در تمرکز، سردرگمي و اختلال ذهني: در اوايل يائسگي، بسياري از خانم ها در به ياد آوردن مسائل دچار مشکل و به شدت نگران مي شوند.همچنين براي بعضي از زنان از دست رفتن حافظه نگران کننده است.
در بيشتر مواقع اين مشکل موقتي است و جاي نگراني ندارد.اما اگر اين مشکل استمرار پيدا کرد بهتر است به پزشک مراجعه شود. نداشتن تمرکز، گم کردن کليدها، فراموش کردن اتفاقات، يا فراموش کردن تاريخ تولد از علايم يائسگي است و به پايين بودن ميزان استروژن و بالا بودن استرس ارتباط دارد.

سرگيجه و نبود تعادل:اين علايم ممکن است با بسياري از بيماري ها مرتبط باشد و در صورتي که فکر مي کنيد به يائسگي ارتباط ندارد، به پزشک مراجعه کنيد.

افزايش وزن:زياد شدن دور کمر علامت ديگري از تغييرات هورموني در بدن است.با بالا رفتن سن، کند شدن سوخت و ساز بدن وافت ترشح هورمون ها فرد دچار اضافه وزن مي شود و تجمع چربي در پهلوها افزايش مي يابد.
بي اختياري ادرار به ويژه هنگام عطسه زدن يا خنديدن؛ بي اختياري ادرار را مي توان به ۳ دسته تقسيم بندي کرد،اول، بي اختياري بر اثر استرس که با خنديدن، سرفه کردن يا عطسه زدن به طور تصادفي رخ مي دهد. گاهي مثانه هر بار که پر مي شود، خود به خود منقبض و تخليه مي شود.

نفخ ناگهاني: نفخ ناگهاني در نتيجه احتباس مايعات در بدن و ورم شکم بروز مي کند. نفخ، تجمع گاز و درد معده اي که پس از مصرف لبنيات به وجود مي آيد به علت حساسيت به لاکتوز است زيرا معده قادر به هضم لاکتوز يا قند شير لبنيات نيست. متاسفانه بيشتر بزرگسالان بااين مشکل مواجهند. گاهي با بالا رفتن سن اين مشکل به وجود مي آيد زيرا آنزيم هضم لاکتوز کمتر توليد مي شود.بدون اين آنزيم قند شير تخمير و به گاز تبديل مي شود و ايجاد گاز در معده باعث نفخ مي شود.اگر نفخ يا معده درد بدون دليل بيش از ۳ روز به طول انجامد بايد با مشورت پزشک آن را برطرف کرد.

افزايش حساسيت:اصولاً موارد زيادي از ابتلا به انواع حساسيت ها در نتيجه واکنش هاي هورموني به ويژه در زناني که بيشتر در اواخر دهه ۲۰ يا دوران پس از زايمان هستند و دچار تغييرات هورموني مي شوند، گزارش مي شود.در واقع ناهنجاري هاي هورموني نوعي واکنش حساسيت زاست که بعضي از زنان قبل از سن بلوغ تا دوران پيري آن را تجربه مي کنند.گاهي ناخن هاي دست نرم و شکننده مي شود و حتي ترک بر مي دارد.

تغيير در بوي بدن:بدن انسان ۲ نوع ماده توليد مي کند. عرق «آکرين»، که بي بو است و در تمامي بدن وجود دارد و در کنترل دماي کل بدن نقش دارد، نوع ديگر آن «ايپوکرين» است که از طريق غده هاي زير بغل توليد مي شود. اين ماده تا زمان فعال شدن باکتري ها بي بو مي ماند و در افرادي که بهداشت را رعايت نمي کنند ، بيشتر است. در اين مورد استفاده از صابون ضد باکتريايي مفيد است.

تپش قلب:تپش قلب، يکي از شايع ترين علايم قبل از يائسگي است. اين حالت که ناگهان به وجود مي آيد، باعث وحشت بسياري از زنان مي شود.از آنجا که تپش قلب ممکن است علل ديگري هم داشته باشد، توصيه مي شود به پزشک مراجعه کنيد.
بهتراست، به هنگام تپش قلب شديد، آرامش خود را حفظ کنيد، چند نفس عميق بکشيد و در صورتي که درازکشيده ايد، نفس عميق بکشيد و به سمت ديگر جابه جا شويد.
افسردگي؛ احساس ناراحتي يا افسردگي کوتاه مدت در اين دوران طبيعي است. اما اگر اين وضعيت ادامه يابد و زندگي را مختل کند، افسردگي رخ داده است. افسردگي يعني تغيير چشمگير و طولاني مدت در حالات و روحيات فرد که با بي ميلي به انجام فعاليت هاي معمولي مي پردازد.

درد در ناحيه سينه:بسياري از زنان قبل يا در زمان قاعدگي، زمان بارداري، شيردهي و يائسگي دچار درد در ناحيه سينه مي شوند. در صورتي که درد شديد باشد و به مدت ۲ ماه يا بيشتر ادامه پيدا کند، بهتر است به پزشک مراجعه کنيد.

سردرد:اگرچه سردرد عوامل مختلفي دارد اما در مراحل اوليه يائسگي، سردردها بيشتر و شديدتر است و علت اصلي آن کاهش استروژن است.

درد مفاصل، عضلات و تاندون ها: نيمي از زنان يائسه درجات متفاوتي از درد مفاصل را تجربه مي کنند که گاه به علت تغيير ميزان ترشح هورمون هاست.براي پيشگيري از اين دردها، استراحت کافي،مصرف داروهاي گياهي، مصرف مواد غذايي مغذي و ميوه و صيفي جات موثر است.

سوزش زبان و کام، طعم بد در دهان وتغيير بوي دهان: سندروم سوزش دهان يک اختلال پيچيده و آزاردهنده است که باعث سوزش در زبان، لب يا تمامي قسمت هاي دهان مي شود و بدون هيچ علامت آشکاري با يائسگي ارتباط دارد و اغلب پس از ۶۰ سالگي رخ مي دهد اما در سنين پايين تر نيز ديده مي شود. درد مزمن در دهان نياز به معاينه پزشک دارد.
احساس شوک الکتريکي زير پوست و سر:اين حس عجيب شبيه رها شدن کش در لايه هاي بين پوست و عضله است که به علت نوسان ميزان استروژن رخ مي دهد.
مشکل لثه، افزايش خون ريزي:شايع ترين مشکل لثه، خون ريزي و التهاب است که گاهي ممکن است به مشکلات جدي تبديل شود.
اين علايم همانند علايم ديگر، در صورت تشخيص به موقع قابل درمان است. براي جلوگيري از خون ريزي لثه مسواک زدن واستفاده درست از نخ دندان را فراموش نکنيد. بروز زخم، ورم، پف کردن يا درد در لثه هايي که خون ريزي مي کند، جاي نگراني دارد.

افزايش گرفتگي درعضله:افزايش درد در تمامي عضله بدن با درد و سفت شدن عضله ارتباط دارد، زناني که از سلامت کافي برخوردارند نسبت به بقيه افراد گرفتگي عضله اي کمتري دارند. براي به حداقل رساندن علايم اين ناراحتي به ورزش بپردازيد. ورزش ميزان آندورفين را افزايش مي دهد، حالت روحي فرد را بهبود مي بخشد و به طور چشمگيري علايم سندروم قبل از قاعدگي را کاهش مي دهد.
خارش و مورمورشدن پوست؛با افت ميزان استروژن، توليد کلاژن نيز کند مي شود.کلاژن در انعطاف پذير بودن پوست نقش مهمي دارد.


احساس سوزن سوزن شدن اندام ها به خصوص دست و پا: در اغلب موارد، اين احساس خطرناک نيست و اغلب بر اثر وارد شدن ضربه يا فشار روي رگ رخ مي دهد و به کاهش جريان خون در دست و پا و در نتيجه به خواب رفتن اين اندام ها منجر مي شود. با تغيير دادن وضعيت بدن، فشار کم مي شود و اين حس سوزن سوزن شدن از بين مي رود.
سوزن سوزن شدن در برخي موارد به علت وجود مشکلات ديگري از جمله اضطراب، ديسک، گردش خون ضعيف، ديابت، بيماري قلبي، سکته، آرتريت، ام‌اس، تومور يا سندروم توتل کارپل ايجاد مي شود.

پوکي استخوان(پس از چندين سال):پوکي استخوان يک اختلال استخواني است که باعث نازک و ضعيف شدن و کاهش توده و تراکم استخوان مي شود. پوکي استخوان فرد را به شکستگي استخوان و ترک خوردگي مستعدتر مي کند. يائسگي روي استخوان ها تاثير مي گذارد.
به طور معمول، طي روندي بافت هاي قديمي استخوان جاي خود را به بافت هاي جديد مي دهد. در جواني بافت هاي استخواني بيشتري ساخته مي شود.
توانايي بدن براي تحمل اين روند با بالا رفتن سن تحليل مي رود. بنابراين در ۳۵ سالگي ميزان ساخت استخوان کمتر مي شود.
در دوران يائسگي، ميزان استروژن افت پيدا مي کند و روند کاهش تراکم استخوان، سرعت پيدا مي کند.  

علل:
علل یائسگی عبارت هستند از:
* کاهش طبیعی هورمون های تولید مثل و باروری:
به موازات این که شما به سنین پس از 30 سالگی می رسید، به تدریج تخمدان های شما شروع به کاهش تولید هورمون های تنظیم کننده ی قاعدگی(یعنی استروژن و پروژسترون) می کنند و با گذشت زمان، تخمک های کمتری در هر ماه در تخمدان های شما به بلوغ می رسند و تخمک گذاری کمتری مورد انتظار است. علاوه بر این، افزایش هورمون پروژسترون پس از تخمک گذاری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد( پروژسترون هورمونی است که بدن تان را برای بارداری آماده می سازد).
به علت اثرات هورمونی مذکور توانایی باروری شما کاهش می یابد، این تغییرات هورمونی در سنین 40 سالگی و پس از آن بیشتر نمود می یابند. دوره های قاعدگی شما ممکن است طولانی تر و یا کوتاه تر، سنگین تر یا سبک تر گردد و نیز تکرر قاعدگی ها ممکن است افزایش یا کاهش یابد تا این که سرانجام تخمدان های تان تولید تخمک را متوقف کنند و دیگر عادت ماهیانه نداشته باشید. اگر چه غیر معمول است ولی احتمال دارد که شما هر ماه درست سر موعد مقرر مانند ماه گذشته قاعدگی داشته باشید، ولی به احتمال بیشتر برخی بی نظمی ها را در قاعدگی های تان خواهید داشت.

* عمل جراحی هیسترکتومی یا خارج کردن رحم:
در عمل هیسترکتومی، رحم شما برداشته می شود ولی تخمدان های تان برداشته نمی شود و این عمل غالبا سبب یائسگی نمی گردد اگر چه برای مدت طولانی قاعدگی نخواهید داشت ولی تخمدان های تان همچنان تخمک ها را رها کرده و استروژن و پروژسترون تولید می نمایند.  ولی در یک عمل جراحی دیگر که در آن هر دو مورد رحم و تخمدان های شما در آورده می شود(عمل هیسترکتومی کامل به همراه برداشت تخمدان های هر دو طرف) می تواند بدون سپری کردن هیچ مرحله انتقال و تغییر، موجب یائسگی گردد. قاعدگی های شما یک باره متوقف خواهد شد و محتمل است که احساس گر گرفتگی و دیگر علایم و نشانه های یائسگی را پس از عمل جراحی داشته باشید.

* شیمی درمانی و پرتو درمانی:
این درمان های بیماری سرطان می توانند محرکی برای یائسگی باشند و موجب ظهور علایمی نظیر  گر گرفتگی در طی دوره های درمان و یا در طی مدت 3 تا 6 ماه گردند.

* عدم کفایت اولیه تخمدان:
در حدود 1 درصد از زنان قبل از سن 40 سالگی، یائسگی را تجربه می کنند و یائسگی ممکن است به دلیل عدم کفایت اولیه تخمدان ایجاد می شود(حالتی که تخمدان های شما در تولید مقادیر طبیعی از هورمون های باروری ناتوان باشد) که این عارضه از عوامل ژنتیکی و یا بیماری اتوایمیون ناشی می شوند. لازم به ذکر است که اغلب نمی توان دلیل قطعی نارسایی  زودرس تخمدان را دریافت.  
اگر پس از یائسگی دچار خون ریزی گشتید باید همواره به دنبال توصیه های پزشکی بروید و موضوع را پیگیری نمایید

زمان مراجعه به پزشک:
مراجعه به پزشک در طی سال هایی که به یائسگی منتهی می شوند(دوره پیش از یائسگی) اهمیت دارد و نیز در سال های پس از یائسگی نیز باید به منظور انجام اقدامات پیشگیرانه و محافظت از سلامت و مراقبت از شرایط بالینی که به همراه افزایش سن ممکن است حادث شوند، تحت نظر پزشک باشید.
اگر یک قاعدگی را نداشتید اما مطمئن هم نیستید که نقطه شروع یائسگی شما هست و یا خیر، ممکن است لازم باشد برای بررسی این که آیا باردار شده اید و یا خیر، به پزشک معالج مراجعه کنید.
پزشک معالج یک تاریخچه ی بالینی از شما می گیرد و یک معاینه بالینی از شما انجام می دهد و اگر لازم باشد یک آزمایش بارداری را تجویز می نماید. اگر پس از یائسگی دچار خون ریزی گشتید باید همواره به دنبال توصیه های پزشکی بروید و موضوع را پیگیری نمایید چرا که اگر مشکلی برای شما باشد و در مراحل اولیه تشخیص داده شود موفقیت در درمان آن به مراتب بهتر از حالتی خواهد بود که شما آن را نادیده بگیرید.


درمان
براي درمان علايم يائسگي ۳ راهکار را مي توان در نظر گرفت. ايجاد تغيير در شيوه زندگي، مصرف دارو وراهکار سوم جراحي.
تغيير در شيوه زندگي؛ بسياري از تغييرات به ظاهر کوچک در زندگي در مقابله با علايم يائسگي مفيد است. روش هاي کاهش استرس مانند انجام يوگا، ورزش منظم و رژيم غذايي در بسياري از موارد درمان طبيعي و موثر يائسگي به حساب مي آيد.
نتايج بررسي ها نشان مي دهد، برنامه غذايي غني از سويا، سيب، يونجه، گيلاس، سيب زميني ،برنج و گندم براي درمان يائسگي بسيار مفيد است.
بايد از مصرف نوشيدني هاي کافئين دار و مشروبات الکلي پرهيز کرد. خواب به مدت ۷تا۸ ساعت در شب، مصرف ويتامين هاي E،D،C،B وداشتن تنفس عميق، ورزش منظم، رژيم غذايي سالم و مصرف آب توصيه مي شود.
مصرف مکمل هاي گياهي؛ اين روش هيچ خطري در پي ندارد و در بيشتر موارد براي درمان تمامي علايم مذکور، موثر است.براي رفع علايم يائسگي به درمان هاي مختلفي نياز است و رايج ترين آن استفاده از مکمل هاي گياهي است.
استروژن گياهي از جمله مکمل هايي است که با مصرف آن ترشح هورمون ها تا حدودي تنظيم و کنترل مي شود.میگناirگياهان غير استروژني با اين که فاقد استروژن است اما توليد اين هورمون را تحريک مي کندو مصرف گياهان غيراستروژني يکي از بهترين روش هاي درماني علايم يائسگي است زيرا بدن هورمون ها را خود مي سازد و نياز به کمک خارجي ندارد.
داروي شيميايي و جراحي:مي توان گفت اين روش پرخطرترين و هزينه برترين درمان است. شايع ترين نوع درمان براي رفع علايم يائسگي HRT يا درمان جايگزين هورمون است که سريع و قوي است.اما متاسفانه، اين نوع درمان عوارضي دارد و خطر بروز انواع مختلف سرطان را در زنان افزايش مي دهد.      
ورود به کانال روان شناسی میگنا


خراسان
تبيان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سرور ساجدی
سلام باتشکر وآرزوی سلامتی وموفقیت
من از سایت شما استفاده زیادی میکنم در واقع مشارو وهمراه من میباشد


------------------
سلام . ممنون از محبت شما
ناهید
United Kingdom
عالی بود واقعااستفاده کردم
فاطمه
سلام:
ممنونم مطالب جدیدی یاد گرفتم .متاسفانه چون در امر ÷زشکی تخصصی ندارم لذا نمی توانم نظری بدهم.
United States
ممنون از اطلاعت مفیدی که ارائه دادید.
فهيمه
الطاعات داده شده بسيار جامع ومفيد بود ولى روش درمان بسيار ضعيف
مهتاب
سلام دوست دارم تجربه ی یکی ازدوستامودراختیارتون بزارم دوستم همین مشکل روداشت ولی بااستفاده ازداروهای گیاهی عرق رازیانه وعرق کاسنی وعرق همیشه بهارتونست تاحدی درمان بشه.1قاشق همیشه بهار1قاشق رازیانه 3قاشق غذاخوری کاسنی.هروعده بعدازغذا
فاطمه
اسلام استفاده از قطره ویتاگنوس و جوانه گندم خیلی موثره . خودم تجربه کردم
م .خ
سلام میشه لطفا نحوه مصرف جوانه گندم و ویتاگنوس رو بگید
Iran, Islamic Republic of
من خانمي هستم حدود 46 سالگي دو سه ماهه قاعده نشدم
زهرا
Iran, Islamic Republic of
سلام47 ساله ام.7ماهه ازدواج کردم .یک ماهه عادت نشدم آزمایش بارداریمنفی است آیاامکان داره یائسه شده باشم.برای بچه دارشدن میشه کاری کرد
رویا
Iran, Islamic Republic of
اره روش جایگزینی تخمک یکی دیگه که قوانین خودشو داره دکتر بمنم پیشنهاد داده
Iran, Islamic Republic of
امید به خدا را از دست ندید زود تر به متخصص مراجعه کنید
زهرا قطبی
Iran, Islamic Republic of
نظر ندارم
بلی
سمیرا
Germany
لطفا جواب بدید منم همین مشکلو دارم
Iran, Islamic Republic of
آیا ميشه بعد یائسگی حا مله شد راهنمای يي کنید
Iran, Islamic Republic of
جواب بعد یائسگی ميشه حامله شد
نرگس بهارزاده
Iran, Islamic Republic of
باسلام من چهل سالمه محروم هم 4سالع نامنظم هستم و دکترای زنان میگن تنبلی تخمدان دارم روبه یائسگی زودرس آیا راه درمانی وجوددارد
United States
خانم 45 ساله هستم قاعدگی یکدفعه قطع شده. مشیه راهنمایی کنی
United States
سلام من سه ماهه قاعده نشدم ایا راه حلی هست قرص دو فاصتون بخورم پرویود میشم
Iran, Islamic Republic of
شاید یائسه می شوید
نرجس
Iran, Islamic Republic of
سلام ممنون از مطالب مفیدی که گذاشتید خواندنش برای همه خانم های چهل سال به بالا لازمه ولی کاش سوال هایی رو هم که مطرح میشد جواب میدادید چون ممکنه هر سوال که از طرف کسی مطرح نیست سوال خیلی های دیگه هم باشه
Iran, Islamic Republic of
سلام من 49سال دارم درطول یکماه دوبار عادت شدم ولی بطور لکه بینی وترشوی بدرنگ نمیدانم مشکلدارم یا علایم یائسگی هستش لطفا جواب
Netherlands
سلام دوست عزیزمیتونید ب من کمک کنید ک ایا دریایسگی زود رس دل درد وکمر درد هم وجود داره یانه
افسانه م
متشکر از اطلاعات خوبتون خیلی استفاده کردم.
عالی بود ممنون
شمس فرد
اسم داروهای گیاهی راننوشتید برای درمان لطفا راهنمایی کنید.
فاطمه ع
باسلام و خسته نباشید مطالبتان واقعا" قابل استفاده بود من با مطالعه این علائم کمی احساس آرامش کردم
فريبا ميخوش
United States
با سلام مطالب بسيار جالبي بود متشكرم اميدوارم در رابطه با سلامت بانوان بالاي 45 سال و كمك به انها در داشتن زندگي خوب و سالم مطالب بيشتري داشته باشيد در ضمن در خصوص روابط زناشويي و تقويت اين روابط در دوران يائسكي لطفا مطلب بگذاريد با سپاس و درود
با تشکر، استفاده کردم.
فلطمه
Iran, Islamic Republic of
لطفا برأي خانم هاي بدون رحم بيشتر بنويسيد
saeid
خیلی کاربردی بود تشکر
سلام مريم هستم خيلى استقاده كردم لطفا نام دارو هاى كياهى را بنويسيد
Iran, Islamic Republic of
عالی بود
مینا
Romania
سلام .من ۵٢سالمه و شش ماه است که یایسه شدم ,ولی بد شش ماه باز پریود شدم .میشه لطفا منو راهنمایی کنید که علت چی هست .ممنونم از راهنمایی های شما
فریبا
خوبه ممنون بدک نبود.
United States
ممنون خسته نباشیدعالی بود
بنفشه
سلام میخواستم سوال کنم که بااین شرایط عرق کردن وگرگرفتگی برای روزه گرفتن چکار کنم که تشنگی دردسرساز نشه در ضمن عرق کردن ممکن به خاطر بیماریی دیگه ای هم باشه لطفا راهنمایی کنیدممنون
یاس
Iran, Islamic Republic of
با سلام وتشکر از این همه لطف بی دریغتان من 28 سالگی رحم رابرداشتم واز 40سالگی تا الان که ۵۲ سالمه با تمامی این مشکلات که شما گفتید درگیرم پوکی استخوان وگرگرفتکی بدترین حالت است اگر درمان بادارو گیاهی به من کمک میکند لطف کنید راهنمایی کنید
ص ب
Iran, Islamic Republic of
ممنون خیلی جالب بود
یاسی
Anonymous Proxy
باسلام.چندروزی است که درناحیه واژن احساس خشکی میکنم.چندماهی هست که همسر م ازکاندوم استفاده میکند.این خشکی ممکن است که ازعلایم یایسه شدن باشد
Iran, Islamic Republic of
سلام خسته نباشید 55سال دارم دو سال آخر سالی یکبار پریود شدم سونو. ضخامت اندومتر را 9نشان داد کورتاژ تشخیصی کردم دکترم گفت خوش خیم است درد زیر شکمی وکشاله ران عذابم میدهد دو ماه پیش کورتاژ شدم دکترم سفیکسیم و پماد تجویز کرد ولی هیچ اثری نکرد ترشح سوزش وخارش هم ندارم عاجزانه منتظر راهنمایی شما دکتر عزیز هستم.
شیدا
United States
مطالب زیادی مطالعه کردم ولی راهنمای شما خیلی ارامش بخشتر و جذابیت بشتری داشت تا باور کنیم که چطور با این دوره کنار بیاییم مرسی
ناهید گوهری
Iran, Islamic Republic of
علت دردهای رحمی درزما. یائسه چیست. عفونت و علایم غیر طبیعی از طریق کورتاژ رد گردیده است پس علتش چیست. با تشکر. سنم. 56. د
منیر
Iran, Islamic Republic of
خیلی عالیه ممنون
روزبهانی
Iran, Islamic Republic of
سلام
ممنون ار اطلاعاتی که در اختیار گزاشتین
کدبانوی اینده
Iran, Islamic Republic of
میشه بگین این موقع چه چیز های رو نباید بخوریم
ازاده
United Kingdom
سلام خيلى ممنون از راهنمايى شمامن تقريبا هشت سال است كه يايسه شدم البته در بيست وهشت سالگى رحم ويك تخمدانم راعمل كردم ويك تخمدان داشتم ولى يايسگى مرا خيلى اذيت كرد هنوز هم كه شصت سال دارم ادامه دارد دكتر هم رفتم هيچ مشكل مريضى ندارم ولى گر گرفتگى واضطراب زياد دارم وداروى بخصوصى هم نمي خورم فقط گاهى قرص خواب مى خورم ايا راهى هست كه بهتر شوم و چون خواهرم مشكل سرطان سينه داشت داروى هرمونى نمى خورم با تشكردر ضمن داروى گياهى هم مصرف كردم
افسانه
Iran, Islamic Republic of
57 ساله هستم ورزشکار . فعال. مدتی است که پریوذ نامنظم دارم . سه ماه. شش ماه یکبار پریود میشم. از شروع داشتن علاِیم یایسگی استخوان درد. خشکی استخوان و مفاصل. یخ کردن و گز گز شدید پاها. و گرگرفتی دارم. این علایم تا کی ادامه دارد. و روند چاقی تا کی ادامه دارد و به حالت اول برمیگردم. وقتی گر میگیرم فشارم خیلی بالا میره و تمرکز حواسم را از دست میدهم
افسانه
Romania
مبحث بسیار عالی بود
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
ایا می شود جلوی یایسکی را کرفت ودر سن بالا قاعده شد
Iran, Islamic Republic of
خداکنه
Iran, Islamic Republic of
سلام من 2 ماه پریود نمیشم گر گرفت داشتم با ویتا گنوسی خیلی کم شد ولی پریود نمیشم چکارکنم یاءسگی من عقب نشینی کنه
معصومه
Germany
سلام دوست عزیز به شما توصیه می کنم حتما حجامت کنید تاثیرش در از بین رفتن عوارض یاءسگی فوق العاده هست
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
سلام من ۴ ماه پریود نشدم زیر شکمم درد میکنه متاهلم و یه دختر دارم چه کار کنم میترسم یائسه بشم
اکرم
Iran, Islamic Republic of
با سلام و تشکر و سپاس ، مطالب جالبی بود من مدتی است که از این علائم رنج می برم و شدیدا احساس افسردگی دارم فقط خواهشا اسم داروهای گیاهی را هم بنویسید. ممنون، موفق باشید
رقیه ا
Iran, Islamic Republic of
باسلام خسته نباشید .ببخشید 34ساله هستم هرماه موقع عادت ماهانه لکه خیلی کوچک مشاهده میشه دلیلش چیی ؟؟
احمدی
Germany
باسلام وتشکر.جواب همه سوالاتم را در این متن گرفتم .

(ممنون از شما واجرتان باخدا)
حکیمه
Romania
من 36سال سن دارم سه ماه پریودنشدم تست بیبی دادم مثبته امااصلاعلایم حاملگی ندارم اماچندتاازعلایم یایستگی رودارم امکان داره؟؟؟؟؟
لیلی تیموری
Iran, Islamic Republic of
آیا در سن 48 سالگی امکان بارداری وجود دارد ؟
نازی
Iran, Islamic Republic of
سلام زنی 52ساله هستم همیشه عادت ماهانه ی دردناکی داشتم میشه کمک کنید که در این سن دیگه پریود نشم دچار کم خونی شدید هم هستم که علتش همینه با تشکر
Iran, Islamic Republic of
سلام من اینو میتونم بگم که یک دنیا تشکر
حدیث
Iran, Islamic Republic of
سلام دوست عزیز میدونم خیلی وقته از این سوالتان گذشته اما اگر هنوز درگیر هستید یه توصیه به پزشک مراجعه کنید سه تا آمپول هست که ماهی یکبار باید بزنید که باعث میشه یائسه بشید اسمشو نمینویسم چون بهتره دکتر تجویز کنه ولی امیدوارم تا الان خوب شده باشید
الینا
Iran, Islamic Republic of
سلام زنی 27 ساله هستم به تازگی ازدواج کردم به پزشک مراجعه کردم گفت علائم یائسگی زودرس دارید بچه ای هم ندارم چیکار کنم خواهش میکنم راهنماییم کنید
Iran, Islamic Republic of
سریع تر به فکر بچه دار شدن باشید
Iran, Islamic Republic of
عالی بود استفاده کردم
شهناز نور
Iran, Islamic Republic of
خانومی 52ساله هستم قاعدگی بی نظم درد رحم درسمت راست شکم کم خونی شدیدخیلی ببخشید لخته لخته شدن شدیددرقاعدگی دارم میخواسم بدونمک اینها از علائم یائستگی هس ؟؟؟؟برایی درمانش باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنیدخییلی ممنون
Iran, Islamic Republic of
ایا علائم یائسگی با لکه بینی وخونریزی شدید هم همرا است
Iran, Islamic Republic of
گاهی منم اینجوری میشم ولی باید بررسی شوید
Iran, Islamic Republic of
با سلام خانمی ۴۸ساله در رحم فیبرم های ریز دارم ومدت دوسال هست خونریزی غیر طبیعی وزیاد شده تازگیا از ۱۰روز هم میگذره کم خونی شدید و تالاسمی مینور،هم هستم دکتر میگه باید رحم برداشته بشه ولی من از عمل شدید میترسم آیا راهی هست خونریزیم کمتر بشه میشه راهنمایی کنید واز عوارض یائسگی هم بیم دارم
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
مطالب گفته شده بسیار خوب است .
ازشما ممنونم
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
من چهل سالمه یایسه شدم و گرگرفتگی شدید دارم افسرده و بسیار عصبی شدم تحملم خیلی کم شده همه چیز از یادم می ره آیا باید تحمل کنم یا راه درمان بدون عارضه داره لطفا کمکم کنید
Iran, Islamic Republic of
خودتو درمان کن
Iran, Islamic Republic of
سلام ببخشید من 44سال سن دارم واز 35سالگی پروید نمیشم بااستفاده از قرص باردای شیش ماه یکبار پروید میشم دچار پوکی استخان شدم بااین وجود همیشه جلو گیری داشتم .خاستم ببینم ایا امکان باردار شدن وجود داره.باتشکر
شهنواز
Germany
عالی بود
Iran, Islamic Republic of
باسلام وخسته نباشید .من32سالم هستش والان حدود 5ماهی هست که پریود نشدم .ازمایش یایسگی دادم گفتند پایان تخمک گذاریه .دکتربهم قرص استروماییدومدروکسی پروزسترون داد که اوناروهم مصرف کردم الان 4روزه که تموم شدن درضمن ازمایش کاریوتیپ هم دادم که نرمال بود ممنون میشم راهنماییم کنید یعنی من توی این سن یائسه شدم
Iran, Islamic Republic of
سلام خسته نباشید،من 46سلمه وازمایش یایسگی دادم دکترم گفته شما یایسه شدید الان 2ماه پریود نشدم میشه بادارو درست شم؟یااینکه چه کارهای باید انجام دهم.
اخ
Iran, Islamic Republic of
سلام عزیزم منم مشکل دارم همه راهو رفتم سراغ ژل رویال استفاده کن چرخه تخمک رو درست میکنه سه ماه مصرف کن اعصاب اروم میکنه خدا بزرگه خوب میشی
Iran, Islamic Republic of
مطالب عالی بود ممنون از شما
مريم
Iran, Islamic Republic of
ممنون از مطلب مفيدتان
ناهید
Iran, Islamic Republic of
سلام رضا یت بخش بود
محمد
Iran, Islamic Republic of
خدایش خیلی عالی بودمرسی ازلطفتون شرمنده میشه یه پرمان گیاهی عالی معرفی کنید باتشکر
ایراندخت
Iran, Islamic Republic of
سلام ایایایسگی در40سالگی قابل درمانه یافقط برای کم شدن عوارضش درمان وجودداره.آیا طب سوزنی موثره؟ممنون
كتايون
Iran, Islamic Republic of
خيلي عالي بود.
شهلا
Iran, Islamic Republic of
با سلام
49 ساله هستم. تا قبل از 40 سالگي پريودهاي نامنظم داشتم. بعد از 40 سالگي كم كم مرتب شد. در حال حاضر چند ماهي هست كه تقريبا هر 25 روز پريود ميشم. آيا نشانه يائسگيه؟ براي كنترل مشكلات مربوطه چيكار بايد بكنم؟
Iran, Islamic Republic of
سلام خسته نباشید 38 سالمه دوران پریودم خیلی نامنظمه 8ماه یک بار و6ماه یک بار الان وزنم بالا رفته بسیار عصبییم سردرد شدید دارم ایا ممکنه از یائسگی زودرس باشه ازمایش هم دادم منفی بوده چی کار باید بکنم ممنون
Iran, Islamic Republic of
سلام معصومه هستم 43ساله الان 8ماه است پرید نمیشم قطره ویتاگنوس میخوردم باز میشدم الان دیگه جواب نمیده هرنوع عرق گیاهی استفاده میکنم فایده نداره لطفا راهنماییم کنید بدجور درد مفصل گرفتم
زکیه
Iran, Islamic Republic of
ایاواقعاسیب خوبه
گمراه
Iran, Islamic Republic of
سلام
دختری 34 ساله میباشم و همیشه قاعدگی پردردسری داشتم یعنی یا تاخیر داشت یا بی نظم بود یا کم بود یا درد کم داشت و زیاد.اما هیچگاه برای تسکین درد دارو مصرف نکردم بغیر از تجویز دکتر چون کیست داشتم.اما اواخر 2 ماه نشدم بعد از دوماه هم رنگ استخراجی کدر بود. دکتر گفت احتمال یائسگی زودرس میباشد.چه کنم تا درمان شود؟باتوجه به اینکه دختر هستم.
معصو مه
Iran, Islamic Republic of
سلام خانمی 50 ساله هستم می خواهم یا ئسه بشم چه کار کنم
Iran, Islamic Republic of
سلام من دوسال یایسه شدم تازه حالا لکه بینی دارم
Iran, Islamic Republic of
سلام مطالب مفیدی بود.ممنون از لطف شما.سلامت شاد باشید
ف
Iran, Islamic Republic of
ممنون ازبرنامه خوبتون خسته نباشىد
نجلا
Romania
عالی بود مرسی
معصومه
Iran, Islamic Republic of
من خانمی 51 ساله هستم چهار سال است که یائسه شدم خودم کارشناس پزشکی هستم البنه خیلی گرگرفتگی دارم بعضی وقتها حالو خوب منیشه و کمتر گر میگیرم افسردگی شدید داشتم ولی بهتر شدم البته یک مقداری از این عوارض به سیستم عصبی عم ربط داره اگر کمتر عصبی بشم مشکلات یائسگی کمتره . مطالب خیلی خوب بود مرسی
معصومه
Iran, Islamic Republic of
من از داروهای گیاهی زیادی استفاده کردم ولی زمان طولانی احتیاج به درمان دارد که با داروهای گیاهی درمان شویم اگر راه کار دیگری مد نظرتان هست راهنمایی فرمائید. متشکرم
حلیمه
Iran, Islamic Republic of
ممنون از اطلاعات خوب و ارزشمندی که به من دادید
مادر
Iran, Islamic Republic of
سلام . دختر 22 ساله من یائسه شده . توروخدا بگید چکار کنم که از حالا به بعد زندگی سالم و طولانی داشته باشه . من مشهد هستم . یک متخصص خیای کار آمد وخوب تو مشهد یا هرکجا که جواب بگیریم لطف کنید به من معرفی کنید . من همین یک بچه رو دارم . میخوام شاد زندگی کنه . کمکم کنید
Iran, Islamic Republic of
سلام منم بیست وسه سالمه و هفت ساله ازدواج کردم ویه پسردو ساله هم دارم ولی همیشه با کم کاری تخمدان وعادت ماهیانه ام مشکل داشتم الانم پزشکم گفته که دارم یایسه میشم خیلی اضافه وزن اوردم و افسردگی دارم چکارکنم؟
Iran, Islamic Republic of
سلام من هم مشهد هستم 34 ساله وارد گیر همین مطلب دکتر روح انگیز رحیمی در خیابان پاستور
ماه
Iran, Islamic Republic of
خانم دکتر زهرا وزیری بیمارستان دی تو تهران حتما ببرین پیشش
ari
Iran, Islamic Republic of
سلام اگه تا الان پیدا کردین لطفا به منم معرفی کنید .سپاس
دینا
خانمی چهل و هفت ساله هستم. الان توی یک ماه سه پار پریود شدم.میخواستم ببینم این از علایم یایسگیه؟
Iran, Islamic Republic of
سلام خانمى 50 ساله هستم اولین بار هست دو هفته از زمان پريودى گذشته پادرد پيدا کردم آیا از علایم یائىسگى هست
فریبا
Iran, Islamic Republic of
سلام من تقریبا دوماه پیش کورتاش تشخیصی شدم به دلیل وجود پولیپ در رحم 51ساله هستم بعد از جراحی یکبار دو عددد قرص ال دی استفاده کردم بعد از 10روز پریود شدم ولی الان یک ماه و5روزه که از پریودم گدشته میشه بفرمایید دلیلش چی هست ممکنه یائسگی باشه
فرنگيس
Iran, Islamic Republic of
سلام خسته نباشيد من ٤٦ساله هستم در ي ماه دو بار پريود شدم علتش چيه ممنون
فریبا
Iran, Islamic Republic of
سلام
بسیار ممنون ومتشکرم از شما به خاطر مطالب سودمندو اطلاعاتی که ارایه کردید.
موفق باشید
بارانا
Iran, Islamic Republic of
سلام من چند وقته که این مشکل را داشتم ۳۸سالمه دکترم امروز گفت یائسه شدم خیلی ناراحت شدم ممنون از مطالب مفیدتان
مژگان
Poland
من چهل و نه سالمه و بطور ناگهاني دو ماهه كه پريود نميشم !جرات تست حاملگي ندارم .تا همين دو ماهه پيش قرص ال دي مصرف ميكردم .بعد اون تنها يك همخوابي داشتم !آيا امكان بارداري قويتره يا يائسگي ؟آخرين فرزند رو در سي سالگي بدنيا آوردم
ز
Iran, Islamic Republic of
30سال دارم 3ماه پریود نمیشم میتوانم باردار شوم
مژگان
Romania
ایا در49 سالگی احتمال بارداری هست
مریم
Iran, Islamic Republic of
سلام،من 26سالمه8ماهه عقد کردم،دوره های پریودیم35_37روزه بود،اخرین بار16مهرپریود شدم،اما هنوز نشدم،گاهی وقتا درد کمر دارم،گاهی وقتا هم شکم درد،زعفرون و گلاب هم خوردم،ازمایش بارداری هم دادم،منفی بوده،نمیدونم چی بخورم ک پریود بشم،الان از16مهر تا الان ک 29ابانه نشدم
م.م
Iran, Islamic Republic of
ممنون ازمطالب مفیدتون.
فرشته
Iran, Islamic Republic of
با سلام از مطالب پر محتواو مفیدتان بسیار سپاسگزارم با ارزوی توفیق روز افزون برای همه دست اندرکاران این سایت. یا علی
سارا
Iran, Islamic Republic of
ببخشيد ممكنه در سن ٣٢ سالگي خانومي در دوران يائسگي قرار بگيره؟چون من همه اين علائم رو دارم و واقعا نگران هستم
Iran, Islamic Republic of
اطلاعات كافى وجامع وبسيار مفيد
محبوبه
Iran, Islamic Republic of
سلام سن یائسگی ژنتیکی است بهتره بدن رو به حالت طبیعی خود واگذارید تا روند طبیعی خودشو طی کنید تغذیه سالم داشته واز هورمون درمانی بشدت پرهیز نمایید.
Iran, Islamic Republic of
سلام ۳۲ سالمه یه دختردارم چندماهه پریودیم خیلی کم شده فقط یه روز میتوانه یا‌یسگی زوزرس باشه
Germany
بله
منیره
Iran, Islamic Republic of
سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون آیا یائسگی باعث فشار خون بالا می شود؟
سارا
Iran, Islamic Republic of
سلام بسیار عالی بود پاسخ بسیاری از سوالاتم را گرفتم
زهرا دلیری
Romania
من. خانومی هستم 47ساله از 42سالگی یائسه شدم در راه رفتن مشکل دارم بعد از 15 دقیقه راه رفتن دچار شل زدگی و ضعف میشم چکار باید کرد
Negar
United States
سلام. با تشكر از مطالب ارزنده شما. من ٣٩-٤٠ ساله هستم. دوران قاعدگي من هميشه منظم بوده. ولي اين ماه حدود ١٢ روز است كه فقط علايم آن وجود دارد و بصورت لك بيني. آيا ربطي به يايسگي دارد؟ متشكرم
لیلا
Iran, Islamic Republic of
سلام. من همسن شما هستم و دقیقا همین مشکلو دارم... مشکل شما حل شد؟ اگر بله چه کاری انجام دادید؟
شیوا
Iran, Islamic Republic of
عالی بود
Germany
سال منم درسن۲۵ سالگی یاسی شدم چیکار کنم
Iran, Islamic Republic of
منم مثل شما خواهش میکنم به من بگید چکر کردی
مریم
Iran, Islamic Republic of
با تشکر از مطالب مفیدتون من 47سالمه تا ماه پیش همیشه قاعدگی منظم داشتم اما این ماه به یکباره قطع شده نگرانم که باردار شده باشم اگر بخوام آزمایش خون بدم باید چند روز بگذره که مطمئن بشم حامله نیستم
ati
Iran, Islamic Republic of
خيلي خيلي ممنون
سميه
Iran, Islamic Republic of
سلام تو رو خدا جواب بديد من اين ماه پريود نشدم بي بي چک دادم حامله نيستم و از فروردين تا تير پريود نا منظم داشتم ممکنه الان يائسه شده باشم?تو رو خدا جواب بديد دارم ديوونه ميشم 28سالمه
Iran, Islamic Republic of
من۲۸سالمه ۳ساله که یائسه شدم دو فرزند دارم نمی خوام بچه دار شم .همه علائم خیلی خیلی اذیتم میکنه میخوام بدونم امکان بارداری هست واینکه با این عوارض چه کنم
عليرضا
Romania
علي
خيلي مفيد بود
دانستن اين مطالب براي اقايان خيلي ميتونه مفيد و باعث درك بيشتر شرايط
موجود در زنان باشد
زهره
Iran, Islamic Republic of
عالی بود ممنون ازراهنمایی های خوبتون
Iran, Islamic Republic of
ایا بعداز یاعسگی میتوان باردار شد
Iran, Islamic Republic of
سلام آیا بعد یاسیگی میتوان باردار شد
نسرین عطربان
Iran, Islamic Republic of
چگونه یایسگی جوان ورببا باشبم دو استرورن راچگونه
خداشی
Iran, Islamic Republic of
من ۴۰سال روبه اتمام دی ماه ۱۷ پریود شدم این ماه فعلا خبری نیست علت چیست ممون
فریده
Iran, Islamic Republic of
نظری ندارم چون توضیحات جوابی که می خواستم رو نداد
Iran, Islamic Republic of
عالی عالی محشر ممنون ارام شدم
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
من ۲۸سالمه تقریبا چهار ماه پریودم فقط یک لک میخواستم بدونم چکار کنم
Iran, Islamic Republic of
سلام ممنونم از مطالب مفیدتون من در شرف یائسگی هستم و مطالب شما به من کمک کرد که بتونم با این مسئله به خوبی برخورد کنم
Iran, Islamic Republic of
من یک چیز رو با دست احساس میکنم الان چند روزه و گه گاهی خونریزی دارم ترشحات زرد قهوه ای سبز دارم چه کنم
Iran, Islamic Republic of
سلام خانم54 هستم من 9 سال یاسگی شدم یک سال لکه بینی دارم چکار کنم سو نو گریی دارم خوب بودی
باران
Iran, Islamic Republic of
سلام منم 52 سالمه یک ماهه لکه بینی دارم یکسال پیش تیذوییدم رو عمل کردم وبرداشتند فیبروم هم دارم سونو رفتم اندازه فیبرومم زیاد نشده نمیدونم چکار کنم برای رفع لکه بینی اگه میتونید راهنماییم کنید
ایلین
Iran, Islamic Republic of
سلام ببخشید احتمال یائسگی در ۲۰ سالگی هست
United States
من نظری ندارم فقط من یک ماهه پریود نشدم ۴۷ سالمه نمیتونم برم دکتر به خاطر کرونا حالا نمیدونم حامله هستم یا یائسه شدم لطفا کمکم کنید
United States
من از سایت شما خیلی راضیم
Iran, Islamic Republic of
سلام من یکی از فامیلمان ۶۲ سالش هست و چند روز لکه بینی دارد این علتش چیست؟
Iran, Islamic Republic of
سلام....من 57 سالم هس هنوز یائسه نشدم باید چه دارویی بخورم تا یائسه بشم
لیلا
Iran, Islamic Republic of
یائسگی زودرس دارم بر اثر عمل جراحی تخمدان هامو ازدست داده ام
ایجاد هر خاطره جدید به مغز آسیب می‌زند!
مطالعه نشانگر عصبی بالقوه برای آسیب اجتماعی در اختلالات روانی را نشان می دهد!
۱۰ شگرد رسانه‌ای برای اثرگذاری بر باورهای مخاطب
پنج اقدامی که والدین باید در مواجهه با کودکان کابوس زده انجام دهند!
«آلیس در سرزمین عجایب»؛ اختلال روانی عجیب
سندروم مسأله با پدر / آسیب‌های بی‌مهری پدران به دختران
روانشناسی که دنیای سرمایه گذاری را ۱۸۰ درجه تغییر داد
چرا گاهی نمی‌توان بخشید و فراموش کرد؟!
مغز چطور خاطرات ماندگار می‌سازد؟
روانشناسی جمع‌آوری اشیا و یا کلکسیونر شدن
دربارۀ تاثیرات عجیب «ترس از پشیمانی»
چگونه با ذهن آگاهی حواس کودکان مان را جمع کنیم؟
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.