دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ - 11 Dec 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱ / ۲۲:۲۷
کد مطلب: 60427
۳

کودکان فقیر در خطر بحران های روحی هستند

موضوع مهمی که باید در مدارس به آن توجه شود
کودکان فقیر در خطر بحران های روحی هستند
محققان دانشگاه کمبریج می گویند احساس فقیرتر بودن می تواند منجر به کاهش عزت نفس، اضطراب و مشکلات رفتاری مانند خشم یا بیش فعالی شود.
یافته های این پژوهش نشان می دهد: نوجوانانی که احساس می ‌کردند از نظر ثروت با دوستانشان برابر هستند، عزت نفس بسیار بالاتری داشته و از نظر اجتماعی بهتر رفتار می‌کردند و از سوی دیگر نوجوانانی که احساس می ‌کردند فقیر تر یا ثروتمندتر از دوستانشان هستند، بیشتر در مدرسه قلدری می‌ کنند. محققان یافته‌ های خود را به مشکل احساس تعلق در هنگام ناکافی بودن امکانات اقتصادی مرتبط می ‌دانند.

بلانکا پیرا پی سونیر (Blanca Piera Pi-Sunyer) ، نویسنده ارشد این مطالعه و محقق گروه روانشناسی دانشگاه کمبریج در این رابطه می گوید: نوجوانی دوران گذار است، در این دوران ما از مقایسه های اجتماعی برای قضاوت در مورد خود و توسعه حس خود استفاده می کنیم. درک موقعیت اقتصادی ما نه تنها در جامعه وسیع تر، بلکه در محیط نزدیک ما، ممکن است روی احساس تعلق ما تاثیرات مخربی داشته باشد. احساس تعلق بهگروه، به ویژه برای رفاه و عملکرد روانی اجتماعی در دوران نوجوانی مهم است.

این محقق در ادامه توضیحاتش اضافه می کند: ممکن است احساس متفاوت بودن در زمانی که حس تعلق به گروه مهم است، خطر مشکلات بین فردی مانند قلدری را افزایش دهد. تحقیقات ما نشان می دهد که مقایسه ثروت خانواده با اطرافیانمان ممکن است در نوجوانی به عزت نفس اجتماعی و شخصی آسیب بزند.

این موضوع بسیار رایج است که جوانان خود را از جهات مختلف با دوستان خود مقایسه کنند. در کنار نا امنی های مالی، نوجوانی می تواند یک جریان دائمی از اضطراب در مورد محبوبیت، جذابیت و بسیاری موارد دیگر باشد.
طی این مطالعات، محققان نابرابری اقتصادی درک شده را در گروه های دوستی ۱۲ هزار و ۹۹۵ نوجوان ۱۱ ساله در بریتانیا تجزیه و تحلیل کردند. آنها کودکانی را که بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ به دنیا آمده بودند مورد بررسی قرار دادند و داده هایی را در مورد درآمد خانواده آنها جمع آوری کردند.
عزت نفس کسانی که فکر می کردند از دوستانشان فقیرتر هستند، شش تا هشت درصد کمتر از کسانی بود که احساس برابری می کردند. آنها همچنین نسبت به کسانی که خود را از نظر اقتصادی برابر با دوستان خود می‌دانستند، ۱۱ درصد کمتر از لحاظ رفاه کسب کردند.
علاوه بر این، کودکانی که در گروه‌های دوستی خود احساس فقر می ‌کردند، در مقایسه با کودکانی که احساس می ‌کردند در موقعیت مالی مشابه دوستان خود قرار دارند، ۱۷ درصد بیشتر احتمال دارد که مورد آزار و اذیت قرار بگیرند. از طرف دیگر، کسانی که احساس می کردند ثروتمندتر یا فقیرتر از دوستانشان هستند، سه تا پنج درصد بیشتر احتمال دارد که دیگران را مورد آزار و اذیت قرار دهند.
البته زمانی که شرکت کنندگان به سن ۱۴ سالگی رسیدند، سطح قلدری آن ها کاهش یافت، اما کسانی که احساس فقیرتر بودن می کردند، در این سن نیز هنوز هشت درصد بیشتر از کسانی که از نظر اقتصادی شبیه دوستان خود بودند، قربانی قلدری می شدند.
شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله روانشناسی و روانپزشکی کودک منتشر شده است.
 
مرجع : سینا پرس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احتمال افزایش اختلالات تغذیه ای در نوجوانان مبتلا به صرع
تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند